Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar mı?

Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar Mı, genellikle kansızlık yani anemi hastalığı ile yaşayan insanlarda bazı organ rahatsızlıkları veya normal olmayan morarmalar görülebilir. Bunun genel sebebi kasların ve dokuların yeteri kadar kan ile beslenememesi ve aynı zamanda vücudun direncinin düşük olmasından kaynaklanan halsizlik ve yorgunluk hissidir. Özellikle sürekli ayakta duranlar veya uzun süre yürümek hareket etmek zorunda kalan kişilerde kansızlık var ise bacak ağrısı görülmesi kan sayımı normal olan insanlara oranla daha yüksektir.


Kansızlık bir insanın tam kan sayımına göre hemoglobin ve hemotokrit sayısının olması gereken değerin altında olması durumudur. Bu değer yetişkin bir insanda hemoglobin 11-14 hemotokrit ise 40-44 arasında normal kabul edilir. Bazı otoanalizörler kendi kalibresinde değerlendirme yapabilirler. Kişide kansızlık varsa, bu durumun geçici mi yoksa kalıtımsal bir hastalık mı olduğu araştırılmalıdır. Geçici kansızlık durumlarında ilaç tedavisi ve uygun beslenme şartları ile kan oranı artırılabilir ve herhangi bir rahatsızlık duymadan yaşamlarını devam ettirebilirler fakat birtakım hastalıklara bağlı gelişen veya kalıtımsal olarak kansızlık ile mücadele eden kişilerde kansızlığa bağlı olarak başka rahatsızlıklarda yaşanabilir. Bunlardan birkaçı, halsizlik, sürekli yorgun hissetme, eklem yerlerinde ve kaslarda ağrılar şeklinde olabilir.

Kansızlıkta bacaklarda ağrı olmasının sebebi genel anlamda kasların ve dokuların yeteri kadar kan ile beslenememesi ve bunun yanında kansızlık yaşayan kişilerde özellikle üst ve alt ekstremitelerin çalışması olması gerekenden daha çok yorgunluğa ve ağrıya sebep olabilir. Kansızlıkta bacak ağrısı hamilelik döneminde daha çok ortaya çıkabilir. Bu durumda vitamin ve mineralli beslenme şekli, pekmez ve kırmızı et tüketimi yardımcı olabilir. Bazı gebelerde özellikle tek bacak ağrısı yaşanması genellikle kansızlık ile alakalı olabilir. Bu durumda ilaç kullanımı önerilmez, beslenme ile ve dinlenme şeklinde tedavi yapılır. Bacak ağrısı genellikle gün içinde yürüyüş yapmak ya da ayakta çalışmak zorunda olan kişilerde daha çok kendini gösterebilir. Kasların zayıf ve yeterince beslenmemiş olması daha çabuk yorulmaya ve kısa süreli yürüyüşlerde bile şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Kansızlıkta bacak ağrısı yaşan kişiler için, ayakları tuzlu ılık suda bekletmek ve bacaklara sıcak masaj yapmak, ılık havlu ile sarıp bir süre beklemek ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Her şeyden önce kansızlığa bağlı tedavi olunması gerekir. Kansızlığa bağlı olduğu düşünülen bacak ağrısı, kansızlık tedavisi ve doğru beslenme ile ortadan kalkmıyor ise başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durumda tekrar hekime görünmek ve gerekiyorsa daha geniş kapsamlı bir kan testi yaptırmak gerekebilir.

Kansızlık Bacak Ağrısı Yaparmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çoçuklarda Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Güncel

Gastrit Kansızlık Yapar mı?

Gastrit Kansızlık Yapar mı?

Hamilelikte Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Hamilelikte Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlık Çarpıntı Yapar mı?

Kansızlık Çarpıntı Yapar mı?

Türk Kahvesi Kansızlık Yapar mı?

Türk Kahvesi Kansızlık Yapar mı?

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar mı?

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar mı?

Kansızlık Adet Gecikmesi Yapar mı?

Kansızlık Adet Gecikmesi Yapar mı?

Kahve Kansızlık Yapar mı?

Kahve Kansızlık Yapar mı?