Kansızlık Eklem Ağrısı Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kansızlık Eklem Ağrısı Yapar mı?

Kansızlık eklem ağrısı yapar mı; Kansızlık hastalığı çoğunlukla bayanlarda görülebilen ve ileri yaşlarda gözlemlenen bir hastalıktır. Bu hastalık kan hücreleri içerisindeki Demir folik asit B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kan hücrelerinin içerisinde bulunan bu mineral ve vitaminlerin eksikliği durumunda kişilerde kansızlık hastalığı görülür. Kansızlık eklem ağrısı yapar mı evet yapar. Bunun yanında daha birçok rahatsızlığa da neden olmaktadır. Özellikle kan hücrelerinin olması gereken seviyenin altında olması durumunda hangi mineral eksikliğinden ya da hangi vitamin eksikliğinden kaynaklandığını tanısının belirlenmesi gerekir. Demir veya folik asit eksikliğinden kaynaklanan bir kansızlık rahatsızlığında daha çok eklem ağrılarına denk gelmektedir.

Kansızlık kendi başına bir hastalık olarak görülüp genellikle demir eksikliğinden kaynaklandığı düşünülerek demir haplarıyla bu hastalığın tedavi edilmesi kişiler tarafından bilinçsizce yapılmaktadır. Fakat bu hastalık direkt iyileştirilmesi yerine altta yatan sebebin belirlenip ona göre tedavisinin uygulanması gereken bir rahatsızlıktır. Toplum olarak kansızlık hastalığında genel yanılgı direk demir eksikliği olduğu kanaatidir. O yüzden de birçok kansızlık hastasında eklem ağrıları şiddetli boyutlarda olabilir.

Kansızlık hali

Kansızlık hastalığından kaynaklı yaşanan eklem ağrıları hastalarda çok farklı rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Kansızlıkta kan hücrelerinin yeterli sayıda üretiminin gerçekleşmeyişi nedeniyle eklem ağrıları hastada çekilemez boyutlara ulaşmaktadır. Bu tür eklem ağrıları aynı zamanda hastalarda eklemlerle ilgili birçok sağlık sorunları beraberinde getirebilir. O yüzden kansızlık hastalığında mutlak suretle altta yatan asıl nedenin belirlenmesi ve ona göre tedavisinin uygulanması gerekir. Aksi takdirde yaşanan eklem ağrıları hastada daha büyük sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Kansızlık hastalığının belirtileri nelerdir?

Kansızlık hastalığının birçok belirtisi vardır. Bunlardan bir tanesi de eklem ağrısıdır. O yüzden de yaşanan eklem ağrılarının tedavisi için gereken, kansızlık hastalığına altta yatan nedeninin belirlenmesi ile olur. Demir eksikliği ise demir eksikliğinin tedavisi, folik asit eksikliği ise folik asidin tedavisi, B12 eksikliği ise B12 vitamininin değerinin yükseltilmesi ile oluşan eklem ağrıları ortadan kaldırılabilir. O yüzden de eklem ağrılarından kurtulmak isteyen kansızlık hastaları özellikle hastalığının tanısının konulması gerekir. Sağlıkla kalın.

Kansızlık Eklem Ağrısı Yaparmı Yorumları

soru

Bayru

01 Haziran 2024 Cumartesi

Merhaba ben doğuştan annemik doğmuşum ara ara kansızlık için tedavi gördüm iyileşiyorum belli aralıkşarla kan değerim tekrar düşüyor. Her gün işten döndüğümde tüm kemiklerim eklemlerim ağrıyor sebebi kansızlık mı?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, kan değerleriniz düştüğünde vücudunuz yeterli oksijeni taşıyamayabilir ve bu da kas ve eklem ağrılarına sebep olabilir. Ancak, kemik ve eklem ağrılarının birçok farklı nedeni olabilir. Mutlaka bir hekime danışarak detaylı bir muayene ve gerekli testleri yaptırmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kansızlık Kilo Yapar mı?

Kansızlık Kilo Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kansızlık Mide Bulantısı Yapar mı?

Kansızlık Mide Bulantısı Yapar mı?

Kansızlık Kabızlık Yapar mı?

Kansızlık Kabızlık Yapar mı?

Kansızlık Sinir Yapar mı?

Kansızlık Sinir Yapar mı?

Kansızlık İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kansızlık İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çay Kansızlık Yapar mı?

Çay Kansızlık Yapar mı?

Güncel

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar mı?

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar mı?

Güncel

Süt Kansızlık Yapar mı?

Süt Kansızlık Yapar mı?